Profil

Jmenuji se Jitka Balášová a narodila jsem se v roce 1983 v jižních Čechách. Vystudovala jsem sociální pedagogiku (Bc.) na PdF MU a psychoterapeutická studia (Mgr.) na FSS MU v Brně. Vždycky jsem si přála pracovat s lidmi a být nějak nápomocná. Mé pracovní zkušenosti začínaly na poli sociální a pedagogické práce. Pracovala jsem jako koordninátor dobrovolnického centra, lektorovala jsem v projektech pro středoškoláky, pracovala jsem jako streetworker s lidmi s drogovou závislostí, jezdila jsem na volnočasové akce s dětmi z dětských domovů.

V dobách studia mě také lákalo cestování a poznávání jiných kultur a podařilo se mi vyjet na dvě dlouhodobější stáže. Jedna se uskutečnila v ruském Petrohradě, v ústavu pro děti s vážnými kombinovanými handicapy, o několik let později následoval pobyt v Angole, kde jsem spolu s mým nynějším manželem zakládala sociálně-pedagogické centrum a věnovala se přípravě učitelů. Obě tyto cesty pro mě měly velkou hodnotu, nejen v nabývání praktické zkušenosti v práci s lidmi, kteří mají ve svém životě nějaké velké trápení, ale také jsem zde mohla zjistit ledacos o sobě samé.

Navázala jsem magisterským studiem psychoterapie, kde jsem se seznamovala s různými směry v terapii. Každý přístup mě něčím zaujal, zároveň jsem v každém z nich spatřovala něco problematického, váhala jsem, ke kterému proudu nejvíce tíhnu, kde započít svůj výcvik. Nakonec jsem se rozhodla pro integrativní výcvik, který propojuje prvky různých přístupů. Nyní jsem ve čtvrtém ročníku tohoto vzdělávání. Po tři roky mého studia na FSS jsem paralelně pracovala jako sociální pracovník v o. s. Práh, kde jsem se setkávala s lidmi se zkušeností s psychózou a jejich rodinami.

V rámci studia pro mě bylo klíčové setkání s MuDr. Davidem Skorunkou, který nám představil finský model péče o duševní zdraví nazvaný otevřený dialog (OD). Tento přístup založený na spolupráci osobní sítě klienta v psychotické krizi a profesionálů kolem něj, v němž má dialog přednost před psychofarmaky, mě zajímal natolik, že jsem odjela na jeden semestr studovat do norského Tromsø, kde jsem měla příležitost účastnit se několika konzultací v psychiatrické léčebně, využívající OD v kombinaci s reflektujícím procesem. (O několik let později jsme spolu s kolegyní Kateřinou Novotnou přeložily knihu o otevřeném dialogu.)

Skandinávská zkušenost nasměrovala další pohyb v mé práci a umožnila mi spojit se se skupinou kolegů/přátel, kteří se věnují dialogické a kolaborativní praxi. Říkáme si Narativ a už několik let se zaměřujeme na šíření postmoderní praxe v českém prostředí. Pořádáme workshopy, překládáme knihy, realizujeme roční vzdělávací program Možnosti dialogu, v němž působím jako jeden z facilitátorů. Členství ve skupině mi přináší stále nové inspirace pro praxi, odráží se v mé terapeutické práci i osobním životě.

Kromě psychoterapie se věnuji lektorství jógy a dává mi čím dál větší smysl tyto dvě oblasti propojovat, protože duši a tělo člověka vnímám jako nedělitelnou jednotu. Proto také začínám s novým projektem jógové terapie pro ženy. V tomto ohledu mám do budoucna vizi zaměřit se na komplexní podporu párů, které se snaží o početí – s nabídkou psychoterapie, jógy, fyzioterapie, ve spolupráci s dalšími odborníky.

Žiji s manželem a třemi dětmi na okraji Brna. Největší radost mi dělá čas strávený s nimi, chození po horách, setkávání s přáteli… A mám to štěstí, že zálibou je mi i má práce.

Jinou formu životopisu, včetně strukturovaného CV najdete zde: http://narativ.cz/mgr-jitka-balasova